Z Licheniem Starym z pewnością kojarzy nam się piękne sanktuarium maryjne. To nie jedyna atrakcja dla turystów, jaką możemy tutaj znaleźć. Położona w województwie wielkopolskim wieś jest doskonałym miejscem na odpoczynek. Cisza i spokój pozwolą nam złapać odrobinę wytchnienia.

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski to współcześnie największa świątynia w całej Polsce. Powstała dzięki ofiarności licznych pielgrzymów zmierzających w to miejsce. Bazylika posiada pięć naw i centralną kopułę. Powstała na planie krzyża. W jej skład wchodzi część główna, trzy portyki oraz dzwonnica i wieża. W podziemiach kościoła umieszczono trzy kaplice: św. Trójcy, bł. 108 Męczenników oraz Piety. Kaplica św. Trójcy jest najstarsza w całym kościele. To tutaj odbywały się pierwsze nabożeństwa. W bazylice znajdziemy także największy w Polsce zespół organów. Ważnym miejscem w Licheniu Starym jest z pewnością Ściana Pamięci Narodowej. Przypomina nam o bitwach II wojny światowej, w których brali udział polscy żołnierze. W ścianę zostały wmurowane prochy żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz Polski Walczącej. Jednym z elementów jest marmurowy krzyż, który symbolizuje śmierć męczeńską kapłanów i sióstr zakonnych. Znajdziemy tutaj także Kaplicę Męczenników i Bohaterów Narodu Polskiego oraz Mauzoleum Męczenników i Bohaterów II wojny światowej.

Licheńska Golgota to miejsce, które skłania do zadumy i refleksji. Kamienie, które tam zobaczymy pochodzą z różnych stron świata. Przywieziono je np. z Góry Tabor. Kościół św. Doroty oraz kościół Matki Boskiej Częstochowskiej zachwycą nas swoimi historiami oraz dziełami sztuki sakralnej. Na Placu Koronacyjnym mieści się dzwonnica z dzwonem Jerzym – czwartym co do wielkości w Polsce.

W Licheniu Starym niewątpliwie dominują zabytki o charakterze religijnym. Jeśli jednak chcemy poczuć trochę wakacyjnego klimatu, warto udać się nad piękne Jezioro Licheńskie. Jakie noclegi Licheń Stary oferuje turystom? Domy Pielgrzyma, pensjonaty, kwatery prywatne, domki letniskowe, agroturystyka – baza noclegowa jest naprawdę szeroka. Znajdziemy tutaj wiele korzystnych dla portfela możliwości.