Nie od dziś wiadomo, że Dolny Śląsk regularnie przyciąga turystów chcących zwiedzić atrakcyjne miejsca. Jednym z miast przyciągających uwagę osób nawet z najbardziej odległych zakątków Polski jest Bystrzyca Kłodzka. To miejsce, którego historia liczy kilkaset lat, a na jego terenie znajdują się liczne obiekty o interesującej historii. Które z nich trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym dolnośląskim mieście?

 

Najważniejsze punkty miasta

Rynek stanowi centralną część miasta. Warto się wybrać na spacer po nim, by mieć możliwość przyjrzenia się z bliska obiektom z kilkusetletnią historią. Na płycie znajduje się XIV–wieczny ratusz, który niestety był wielokrotnie przebudowywany, jednakże do dziś zachowała się wybudowana pierwotnie wieża. Obiektem wartym uwagi jest także barokowa kolumna Trójcy Świętej, pochodząca z pierwszej połowy XVIII wieku. W trackie przechadzki, warto przyjrzeć się także kamienicom, gdyż najstarsza z nich została wybudowana w XVI wieku.

Pobyt w Bystrzycy Kłodzkiej nie może się obyć bez obejrzenia murów obronnych, których historia sięga XIV wieku. Oczywiście większość z nich została już zburzona lub znacząco obniżona, jednakże do dziś można podziwiać ich pewne fragmenty. W trakcie spaceru wzdłuż murów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na trzy wieże wyróżniające się na tle pozostałych budynków, mowa o Baszcie Kłodzkiej, Baszcie Rycerskiej oraz Bramie Wodnej – czyli wieżach, które niegdyś były ważnym elementem murów obronnych. Zwiedzanie jest kluczowym punktem pobytu w Bystrzycy, lecz warto wspomnieć, że w mieście nie brakuje atrakcji także dla osób doceniających możliwość uprawiania aktywności fizycznej. Przez miasto przebiega kilka szlaków turystycznych – część z nich to szlaki piesze, nie brakuje także tras przygotowanych z myślą o kolarzach. Osoby preferujące nieco spokojniejszą formę aktywności powinny wybrać się na bystrzycki odkryty basen (czynny w sezonie letnim).

Planując spędzenie choćby kilku dni w tym pięknym mieście warto już kilka tygodni przed wyjazdem znaleźć wygodną kwaterę (spróbuj z Meteorem). W mieście znajdują się między innymi hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, można wynająć także pokój w prywatnym domu. Baza noclegowa Bystrzycy jest różnorodna, można zatem znaleźć noclegi na każdą kieszeń.