Konin to wielkopolskie miasto, położone w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą. Jest głównym ośrodkiem Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Kiedyś był miastem Korony Królestwa Polskiego. Obecnie jest bardzo interesującą miejscowością dla tych, którzy lubią zwiedzać i podziwiać piękne budowle. Można ich znaleźć bardzo dużo, najwięcej w stylu klasycystycznym. W mieście istnieje bardzo rozbudowana i starannie przygotowana baza noclegowa, w której z łatwością znajdziemy wygodne i niedrogie noclegi.

Konin znajduje się w połowie drogi między Kruszwicą a Kaliszem – potwierdza to znak drogowy czyli Słup Koniński (najstarszy w całej Europie Środkowo-Wschodniej), który zobaczyć można na konińskiej starówce. Według inskrypcji umieszczonej na znaku, został on ufundowany przez komesa Piotra Włostowica w 1151 roku. Konin posiada liczne klasycystyczne budynki. Należy do niego piękny ratusz znajdujący się przy rynku. Funkcję sali ratuszowej, pełnią dawne Jatki Miejskie przyozdobione kolumnadą dorycką. Bardzo interesujący jest Gmach Starostwa Powiatowego, obecnie mieści się w nim siedziba Urzędu Miasta. Warto przyjrzeć się kamienicy na rogu Placu Wolności oraz ulicy Zofii Urbanowskiej. Jest to przepiękny budynek przyozdobiony tympanonem z wieńcem oraz pilastrami jońskimi (czyli wbudowanymi w ścianę płaskimi filarami). Przed II wojną światową, funkcjonował w nim Hotel Litewski. „Kamienica Grodzka, również jest ozdobiona pilastrami, przed wojną prosperował tam Hotel Polski. Warty uwagi jest również Zajazd Pod Jelonkiem – wyróżnia się skromnymi cechami klasycystycznymi.

Styl gotycki, jakim charakteryzuje się kościół pod wezwaniem „Świętego Bartłomieja”, znajduje się blisko Słupa Konińskiego. W skarbcu kościelnym można zobaczyć XVI wieczny kielich, wykonany przez mistrza złotnika Bartłomieja. Wzorowany jest na stylu bizantyjskim.