Świdnica to miasto na Dolnym Śląsku, położone nad rzeką Bystrzycą. Nazwa miasta pochodzi od krzewu świdwy, a właściwie od dereni, które kiedyś pokrywały te ziemie. Obecnie jest to piękne, rozwinięte zarówno przemysłowo, jak i przyrodniczo miasto. Liczne parki i skwery zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Odpoczynek na polu biwakowym w takim miejscu to istny raj. Czyste i świeże powietrze, bujne trawy oraz cała masa drzew, produkujących tlen – z całą pewnością natura jest dużym atutem tego miasta i ściąga wielu turystów.

Przyjezdni nie muszą martwić się o nocleg. Ci, którzy przyjadą własnym kamperem lub z namiotem znajdą pola biwakowe. Ta opcja jest najlepsza dla miłośników przyrody. Szum drzew, cykanie świerszczy i śpiew ptaków – zasypianie i budzenie się w takim środowisku od razu pobudza do życia. Leżenie i podziwianie przyrody nie jest jedyną opcją. Świdnica zaprasza turystów i oferuje doskonale rozbudowaną bazę noclegową. Znajdziemy tu liczne hotele, hostele, pensjonaty, kwatery prywatne czy agroturystyki, gdzie możemy zarezerwować atrakcyjne miejsca do spania (szukaj pod odnośnikiem). Z pewnością każdy znajdzie opcję, która spełni wszystkie jego oczekiwania i preferencje.

Liczne szlaki turystyczne i rowerowe sprzyjają wędrówkom. Pozostaje tylko włożyć buty, wsiąść na rower i wyruszyć w drogę. Kierując się szlakami można zwiedzić piękne zakamarki miasta i okolic. Za miastem Wilkowem jest znakomity widok na panoramę Świdnicy. Stąd podziwiać można całe miasto leżące na równinie, a także to, co je otacza – formacje górskie. Takie widoki wynagrodzą każdy wysiłek. Spacer po Parku Centralnym – czemu nie?

Urozmaicony Park Młodzieżowy

Kolejnym parkiem, który wypada odwiedzić jest Park Młodzieżowy. Z lotu ptaka przypomina trójkąt. Jego powierzchnia jest bardzo zróżnicowana – pełno tutaj wzniesień i obniżeń terenu. Niestety większość atrakcji tego parku nie przetrwała wojny i próby czasu. Pięknie wyglądająca niegdyś altana z latarnią, została zamknięta z powodu ryzyka zawaleniem. Tam, gdzie dziś stoi głaz, który ma upamiętniać poległych w wojnie, kiedyś był cmentarz garnizonowy. W parku stoi również obelisk, który upamiętnia pruskich i austriackich żołnierzy. Bez wątpienia Świdnica to miasto przepełnione dobrą energią pochodzącą od roślin, ale również historią. W mieście takie jak to warto zatrzymać się i poczuć tą atmosferę.