Stronie Śląskie to jedna z miejscowości leżących w Kotlinie Kłodzkiej. Pomimo, że historia tego miejsca jest stosunkowo niedługa i tak przyciąga ona całe rzesze turystów. Na czym polega fenomen tego miejsca? Z pewnością nie bez znaczenia jest jego atrakcyjne położenie geograficzne, bowiem dzięki niemu możliwe jest wyruszenie na pobliskie górskie szlaki. W miejscowości i jej okolicy nie brakuje atrakcji także dla osób lubiących poznawać historie na temat interesujących miejsc.

Największą dumą na terenie Stronia Śląskiego jest tamtejsza Huta Szkła Kryształowego (Violetta), która powstała w XIX wieku. Co ciekawe obiekt można zwiedzać – grupy, które chcą poznać historię tego miejsca są oprowadzane przez przewodnika, który udziela wszelkich informacji na temat powstawania poszczególnych rodzajów szklanych produktów. Osoby zwiedzające, mogą na własne oczy zobaczyć proces powstawania niektórych przedmiotów – po wizycie można zaopatrzyć się w produkt, który powstał na terenie obiektu.

Atrakcją nieco innego rodzaju jest znajdujący się w pobliżu Stronia Śląskiego wapiennik. To miejsce, którego historia również sięga XIX wieku – podczas wizyty w tym miejscu można obejrzeć wystawę prac grafika – Jacka Rybczyńskiego, możliwe jest także przyjrzenie się nietypowym mieszkańcom tego obiektu – kolonii nietoperzy. Jest to możliwe dzięki znajdującym się tam czterem monitorom, w których można przyglądać się tym interesującym stworzeniom. Po wizycie w wapienniku warto wybrać się nad zalew w Starej Morawie. Nietrudno się domyślić, że w sezonie letnim jest on oblegany przez mieszkańców okolicznych miejscowości oraz wczasowiczów wypoczywających w tej okolicy – podczas pobytu nad zalewem można się w nim kąpać, warto wybrać się także na miejscowe molo oraz wieżę widokową, z której można podziwiać okolicę z nieco innej niż dotychczas perspektywy.

Stronie Śląskie jest miejscowością bardzo malowniczą i chętnie odwiedzaną przez wczasowiczów z całej Polski, dlatego też baza noclegowa miejscowości cały czas się rozrasta. Osoby chcące zatrzymać się w tym miejscu mogą wynająć noclegi (Stronie Śląskie) w ośrodku wczasowym, czy gospodarstwie agroturystycznym, bogatą ofertę przedstawiają również miejscowe pensjonaty (oferty poszczególnych obiektów najłatwiej porównać używając wyszukiwarek i portali).