Ustroń to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Zarówno latem jak i zimą, miasto odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów z całego kraju. Miasto, malowniczo położone w dolinie rzeki Wisły, pomiędzy poszarpanym grzbietem górskim Czantorii a masywem Równicy, przyciąga zarówno dzieci jak i dorosłych.

UZDROWISKO

Ze względu na liczne źródła wód mineralnych i żelazistych, a także pokłady borowiny Ustroń jest również bardzo popularnym uzdrowiskiem. Dobroczynne właściwości lokalnych wód znane były miejscowej ludności już na początku XIX wieku. Dzięki temu do miasta zaczęło przybywać wielu kuracjuszy, którym noclegi Ustroń oferuje w licznych sanatoriach i hotelach z bogatą ofertą SPA. Obecnie w mieście można odwiedzić tylko dwa źródła życiodajnej wody. Zarówno Źródło Żelaziste z roku 1884 jak i Źródło Karola z 1916 roku znajdują się na trasie czerwonego szlaku spacerowego. Rozpoczyna się on tuż przy Urzędzie Miasta. Niestety Źródło Żelaziste jest raczej trudne do znalezienia. Należy uważnie śledzić oznaczenia szlaku. Warto jednak zadać sobie ten trud. Tuż przed ulicą Sanatoryjną trasa schodzi nieco w dół i przebiega wąską ścieżką pod starym mostem. Do źródełka dochodzi się słabo widoczną, leśną dróżką, która prowadzi wzdłuż potoku Gościeradowiec. W okolicy źródła znajdują się liczne ławki, na których można odpocząć po nieco wyczerpującym spacerze.

ZIMĄ I LATEM

Niezliczone piesze szlaki trekkingowe oraz fantastycznie przygotowane trasy rowerowe czynią to niewielkie miasteczko wspaniałą miejscówką dla różnych form turystyki. Rosnąca z roku na rok liczba odwiedzających sprawiła, że również oferta gastronomiczna oraz baza noclegowa znacznie zyskały na jakości. Zwolennicy aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz miłośnicy wspaniałych krajobrazów chętnie zdobywają górujące nad miastem Wielką Czantorię (995 m n.p.m.) oraz Równicę (884 m n.p.m.). Osoby, które wolą zwykłe spacery i niewyczerpujące przechadzki korzystają najczęściej z licznych szlaków spacerowych, które prowadzą przez mnóstwo ciekawych i pięknych miejsc. Tak jest latem. Zimą z kolei, Ustroń stanowi rewelacyjną propozycję dla wszelkiego rodzaju wielbicieli białego szaleństwa. Okoliczne stoki pełne są tras zjazdowych i wyciągów narciarskich. Bez wątpienia Ustroń warto odwiedzić choć raz w życiu.