Większość turystów przyjeżdżających na wypoczynek do Małopolski wybiera jako miasto docelowe Kraków. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak to właśnie stolica regionu najbardziej obfituje w atrakcje turystyczne. Warto jednak czasem prześledzić oferty wypoczynku w okolicznych miejscowościach, gdyż może okazać się, że podobny standard kwatery można znaleźć w o wiele niższej cenie.

Doskonałym miejscem służącym jako baza noclegowa może być Wieliczka. Jest to niewielkie miasteczko położone tuż przy granicy administracyjnej z Krakowem. Pomiędzy Krakowem a Wieliczką, działa połączenie komunikacyjne obsługiwane przez krakowskie MPK, dzięki czemu do centrum miasta można dojechać w kilkadziesiąt minut – jest to czas porównywalny z czasem potrzebnym na dotarcie do centrum na przykład z rejonów Nowej Huty.

Ceny pobytu w Wieliczce są bardzo zróżnicowane – w dużej mierze zależą one od standardu konkretnego obiektu. Najdroższy nocleg będzie czekał na nas w luksusowym hotelu. O wiele taniej wypocząć można w pensjonacie, kwaterze prywatnej czy w domu wczasowym. Niezależnie od wybranej opcji noclegowej, pobyt w Wieliczce okaże się o wiele tańszą alternatywą noclegową dla Krakowa. Szczegółową ofertę dostępnych pokoi można znaleźć na stronach internetowych, np. tu ⇛ Wieliczka.

Pobyt w Wieliczce daje rozmaite możliwości spędzania czasu wolnego. Jedną z najbardziej znanych atrakcji jest oczywiście kopalnia soli ⇛ zwiedzanie. Jednak to nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić w regionie. Przynajmniej jeden dzień warto zaplanować na zwiedzanie zabytków znajdujących się na Starym Mieście w Krakowie. Rynek Główny, Wzgórze Wawelskie czy Kazimierz – to miejsca, które odwiedzić powinien każdy turysta wypoczywający w Małopolsce.

Okolice Wieliczki to przede wszystkim malownicze wzniesienia należące do pasma Beskidu Wyspowego. Latem doskonale nadają się one na długie spacery czy wycieczki rowerowe, z kolei w miesiącach zimowych to doskonałe miejsce na wypoczynek na nartach biegowych. W okolicy działa również kilka stoków narciarskich, które idealnie nadają się dla początkujących narciarzy. Pobyt w Małopolsce nie musi się kojarzyć tylko i wyłącznie z wypoczynkiem w Krakowie. Nieopodal królewskiego miasta znajduje się wiele urokliwych mniejszych miejscowości, takich jak właśnie Wieliczka, które nadają się zarówno dla turystów indywidualnych jak i dla całych rodzin. Innym ciekawym miasteczkiem w Małopolsce jest kurort narciarski ⇛ Myślenice, o czym już pisaliśmy wcześniej.