Wilkasy znajdują się na Mazurach, zatem chyba już w tej lokalizacji znajduje się odpowiedź na to, w jaki sposób można organizować sobie czas w sposób aktywny. Przede wszystkim jednak nasz pobyt w tej niewielkiej wiosce warto zacząć od tego, by zarezerwować noclegi (), na okres, w którym na pewno będziemy tutaj przebywać. Tutejsza baza noclegowa jest całkiem rozwinięta, i rozrasta się z każdym następnym sezonem, w takim razie można spodziewać się przede wszystkim tego, że znajdziemy z powodzeniem dla siebie jakieś dogodne miejsce.

Jeśli już dobrze spojrzeliśmy na mapę Mazur, to Wilkasy znajdują się nad samym jeziorem Niegocin. To właśnie tutaj można spróbować swoich sił w rozmaitych sportach wodnych, chociażby takich jak pływanie na kajakach, czy też czarterowanie jachtów. Nie ma również najmniejszego problemu z tym, żeby korzystać z utworzonego nad jeziorem kąpieliska, które oczywiście jest strzeżone przez ratowników. Kolejnym rodzajem aktywności, jaki warto wziąć pod uwagę, podczas swojego wypoczynku, jest jazda na rowerze. Tym bardziej, że na Mazurach nie brakuje wspaniałych szlaków rowerowych. Oczywiście w pierwszej chwili skupiamy się przede wszystkim na poszukiwaniu takich szlaków, które przemierzają w pobliżu naszej bazy wypadowej. Takim szlakiem, jest czerwony szlak o długości 65 kilometrów, prowadzący z Giżycka aż do Świętej Lipki. Tutaj należy nastawić się nie tylko na miejsce docelowe, którym jest Sanktuarium znajdujące się w Świętej Lipce. Ale także warto odwiedzić poszczególne punkty wyprawy, chociażby zabytki w Kętrzynie, jak i również kwaterę, w której skrywał się Hitler, a znajdowała się ona w Gierłoży.

Jeśli już mowa jest o Giżycku, jako miasteczku, w którym nie brakuje zabytków oraz atrakcji turystycznych, to można się do niego dostać przy pomocy czarnego szlaku turystycznego, który rozciąga się na długość 5 kilometrów. Podążając szlakiem o kolorze czarnym, z Wilkasów wybieramy się do Niegocina, by po pewnym czasie dojść na Wzgórze Świętego Brunona.