Morze Bałtyckie zostało nazwane po raz pierwszy w I wieku n. e. Bałtykiem przez Adama z Bremy, niemieckiego kronikarza i geografa, piszącego w języku łacińskim (balteus to łacinie pas). Inny geograf, astronom i matematyk greckiego pochodzenia, Klaudiusz Ptolemeusz, w II wieku n. e. nazwał je Oceanem Sarmackim. Jest to akwen śródlądowy, położony w umiarkowanej strefie klimatycznej, charakteryzujący się dość niskim zasoleniem (uznaje się Bałtyk za morze półsłone). Polacy bardzo lubią spędzać wakacje nad tym akwenem wodnym – nawet podczas boomu na wczasy poza granicami kraju poziom zainteresowania wypoczynkiem na polskim wybrzeżu nie spadał, a ostatnimi czasy nawet gwałtownie wzrósł.

Z dziejów wypoczynkowych Bałtyku

Na przestrzeni dziejów na wybrzeżu powstawały różne osady – ludzie pojawiali się i znikali, po czym powracali by zakładać osady zazwyczaj rybackie. W XVIII wieku powstała potrzeba kurowania się poza miejscem zamieszkania – wiele schorzeń układu oddechowego gnębiło w tym czasie Europę, a na te choroby nie było skutecznych medykamentów. Pierwsi kuracjusze zaczęli przybywać do rybackich chat właśnie w XVIII wieku, ale za początek turystyki nad Bałtykiem w większości przypadków uznaje się przełom XIX i XX wieku, kiedy to zaczęli pojawiać różni wizjonerzy, twierdzący że w danej miejscowości należy zbudować pierwszy hotel.

W dwudziestoleciu międzywojennym wypoczynek nad Bałtykiem był czymś bardzo pożądanym, a w niektórych miejscowościach podczas sezonu letniego królowały elity warszawskie. Wspaniały kierunek rozwoju turystyki nad Bałtykiem został przerwany przez wybuch II wojny światowej. Hitlerowskie Niemcy pozostawiły po sobie w nadmorskich miejscowościach wiele tajemniczych obiektów, które pobudzają wyobraźnię współczesnych poszukiwaczy przygód.

Gdzie jechać nad Bałtyk? Każda z wypoczynkowych pereł zasługuje na uwagę. Jednakże każda z nich oferuje inną specyfikę wypoczynku i inne noclegi . Niektóre miejscowości od lat są bardzo modne i nie wypada w nich nie bywać (Krynica Morska). Inne słyną z całodobowego imprezowego charakteru (Mielno). Pozostałe mogą być oazą ciszy i spokoju, niezakłóconą przez promocję w komercyjnych mediach (Ostrowo). Wybór miejscowości jest sprawą mocno indywidualną. Baza noclegowa pokazuje bogactwo ofert, zarówno pod względem standardów pobytu jak i cen. Noclegi Morza Bałtyckiego to – bez względu na wybór miejscowości – zawsze metoda na super wakacje.