Ryn to znakomita miejscowość, w pełni godna polecenia na spędzenie wakacji. Jest położona przy dwóch jeziorach, a ponadto jest to znakomite miejsce dla osób zainteresowanych historią.

Jedną z największych atrakcji tego miasta jest zamek krzyżacki. Jest to drugi największy tego typu zamek w Polsce, zaraz za Malborkiem. Oczywiście już sama lokalizacja i krajobrazy, to znakomity atut tego miasta, a przepiękne położenie zamku nad jeziorem jest fenomenalne. Zamek został wybudowany przez zakon krzyżacki w wieku XIV. Niestety po odejściu Krzyżaków z ziemi polskiej zamek przeszedł na własność miasta i jedyne co, to niszczał. Nikt sobie nie mógł poradzić z utrzymaniem tak ogromnego obiektu. W XVIII wieku, kiedy zamek już był dość mocno zniszczony, postanowiono wystawić go na licytację. Niestety przechodził on z rąk do rąk, ponieważ cena kupna była stosunkowo niska, jednak nikomu nie opłacało się remontować tego obiektu. Działo się tak aż do XIX wieku, kiedy utworzono w zamku więzienie. Po drugiej wojnie światowej znajdowało się w zamku kilka urzędów i zakładów pracy. Dopiero w 2006 roku zamek odzyskał swoje życie. Postanowiono go gruntownie odnowić i stworzono w nim piękny, luksusowy hotel. Był to strzał w dziesiątkę. Dzisiaj hotel „Zamek Ryn” posiada cztery gwiazdki i jest to unikatowy hotel w skali kraju, ciężko znaleźć drugi tak ogromny zamek krzyżacki, który służyłby za hotel.

Dodatkowo w Rynie odbywa się corocznie wiele wydarzeń. Jednym z nich jest festiwal filmowy, na którym mamy możliwość zobaczyć wiele projekcji filmowych, ale również spotkać wielu znanych reżyserów i aktorów. Kolejnym bardzo popularnym wydarzeniem jest „Ryńskie smalczenie z ogórczeniem”, jest to festiwal smalcu. Na jarmarku można spróbować swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, ale również odbywają się tu mistrzostwa Polski w rzucie ogórkiem.

Baza noclegowa Rynu jest znakomicie rozwinięta (), jednocześnie w wielu pensjonatach i kwaterach prywatnych znajdziemy dość niskie ceny, w porównaniu na przykład do Mikołajek i Mrągowa – innych mazurskich miejscowości. Ryn to gwarancja zadowolenia z wakacji dla turystów.