Zawoja to typowa miejscowość turystyczna. Usytuowana jest na południu Polski w województwie małopolskim, w powiecie suskim. Miejscowość słynie z tego, że jest jedną z najdłuższych polskich wsi, a numery domów dochodzą do 2 tysięcy.  Dużym plusem pod względem turystyki jest położenie graniczne Zawoi ze Słowacją.

Zacznijmy od rysu historycznego, który nierozerwalnie związany jest z inną miejscowością – Skawicą oraz rzeką płynącą przez te miejscowości o tej samej nazwie. Pierwsze zapiski mówiące o Zawoi i Skawicy pochodzą już z 1593 roku. W XIX wieku wieś nawiedziły epidemie głodu i groźnych wyniszczających ludność chorób, takich jak tyfus i cholera. W drugiej połowie XIX wieku w Zawoi powstał ośrodek produkcji żelaza. Już w 1895 roku Zawoja mogła poszczycić się własną szkołą oraz urzędem pocztowym. Po I wojnie światowej, kiedy to wieś wróciła do granic Polski, przekształcono ją w miejscowość turystyczną, co umożliwiał swoisty mikroklimat, górskie położenie oraz bogata kultura.

Na szczególną uwagę zasługuje potężna, wymagająca i kapryśna, licząca sobie 1725 m n.p.m. Babia Góra, która niejednokrotnie była przyczyną wypadków turystów. Jeden z nich to słynny w całej Polsce wypadek samolotu rejsowego linii Lotu. Do wypadku doszło 2 kwietnia 1969 roku na Policy, jednym ze wzniesień pasma babiogórskiego. Samolot wylatujący z warszawskiego Okęcia miał po niespełna godzinie wylądować w Krakowie, ale z nieznanych dotąd powodów zboczył z kursu i rozbił się w górach w gęstym lesie, w dużej odległości od miejsca docelowego lądowania. W wypadku zginęli wszyscy podróżujący tj. 47 pasażerów i 6 osób złogi. Ofiary katastrofy lotniczej upamiętnia stojący w pobliżu szczytu Policy metalowy krzyż. Dodatkowo na krzyżu umieszczono tabliczkę wykonaną z resztek poszycia samolotu z informacją o oddziale partyzanckim działającym w tym rejonie. Na szczycie Babiej Góry dochodzi również do innych wypadków, ale ten ze względu na tak dużą ilość ofiar wart jest szczególnej uwagi.

Zawoja jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Znajdziemy tu wiele opcji nocowania. W miejscowości funkcjonują hostele, pensjonaty, prywatne kwatery, a także przyjmujące gości agroturystyki. Rezerwacji miejsc do spania można dokonać przez internet. Wystarczy wpisać hasło: „noclegi Zawoja z meteora” w wyszukiwarkę internetową i wybrać najbardziej odpowiadający nam obiekt. Tutaj każdy na pewno znajdzie idealne dla siebie miejsce.