Udając się na Śląsk wskazuje się, iż warto skorzystać z kameralnego i niedrogiego noclegu w Krzyżowej. Dziewięć kilometrów od wsi mieści się wyciąg narciarski Hala Rysianka. Znajduje się on przy schronisku PTTK. To wyciąg orczykowy, który dowozi jednocześnie narciarzy do trasy zjazdowej o długości niespełna pięćset metrów. Poza tym stok wyposażony jest w sprzęt do tak zwanego ratrakowania, ale nie jest jednocześnie sztucznie naśnieżany ani nawet oświetlany, więc nie umożliwia idealnej jazdy po zmroku. 

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej znajduje się w części na południowo-wschodnich zboczach  Wierchu na wysokości 1290 m n. p.m. Historia schroniska związana jest jednocześnie z działalnością Beskidenverein, a więc niemieckiego towarzystwa turystycznego. Na przełomie lat 1931, a 1932 roku pobudowali oni schronisko. Decyzja o budowie podjęta została z następujących powodów: nie wyrażono zgody na rozbudowę schroniska na Babiej Górze, jak i również dodatkowo okolicą nie interesowało się PTT, bowiem było zajęte budową na zboczach Pilska, dzięki temu nie wyrażono sprzeciwu. Pierwsi goście mogli tu zamieszkać już pod koniec 1932 roku. Był to również dość duży obiekt o solidnej podmurówce oraz drewnianych ścianach. W chwili, gdy parę lat później powstało schronisko na Hali Rysianka rozpoczęła się walka o turystów pomiędzy polskimi, a niemieckimi działaczami turystycznymi.

Wskazuje się, iż w schronisku na Hali Lipowskiej obowiązki zarządców pełnili współpracujący z Niemcami Polacy. Sytuacja utrzymywała się, aż do ostatnich miesięcy wojny, kiedy to obiekt przejął Marcin Lach, wspierający jednocześnie partyzantów oraz uciekinierów z wojsk niemieckich. Dzięki niemu udało się również powstrzymać plany wysadzenia schroniska w powietrze. Po wojnie PTT przeprowadziło generalny remont budynku. Pomimo to warunki były dość prymitywne i kiedy obiekt przejęło PTTK pojawiły się następne modernizacje. Poza tym na poważną przebudowę przyszedł czas na przełomie lat siedemdziesiątych XX wieku. Bez zmian pozostała część murowana oraz podpiwniczenie, a więc drewniana nadbudowa została całkowicie przekształcona.