Ostatnio sporo osób decyduje się na pobyt nad ciepłym morzem w kurortach za granicą. Mimo to, mnóstwo wczasowiczów nadal wybiera spędzanie wczasów nad polskim morzem (opinie noclegów np. w Chłapowie). Przyczynia się do tego wysiłek nadmorskich wsi i miast, w których pracowici Kaszubi promują swoją kulturę, sztukę i tradycję. Powstaje tu obszerna baza noclegowa, muzea, kluby, restauracje oraz infrastruktura sportowa.

Chłapowo to miejscowość leżąca nad urzekającym wąwozem, który kusi wielu przyjezdnych. W dawnych czasach gospodarka gminy opierała się na połowie ryb, ale dzisiaj kluczową rolę w generowaniu dochodów gra tu przemysł turystyczny. Coraz więcej tubylców żyje z tego, że w sezonie przyjmują wczasowiczów, przybywających tu, aby podziwiać piękne krajobrazy nadmorskie i poznawać bogatą przyrodę nadbałtycką. Nie brak tu niezwykle urokliwych zakamarków, ale główną atrakcję Chłapowa stanowi leżący w centrum miejscowości uroczy Wąwóz Chłapowski, znany również jako Rudnik. Na jego terenie aż 25 hektarów obszarów bogatych w skupiska cennej fauny i flory nadmorskiej, objęto rezerwatem przyrody o sporych walorach edukacyjnych. Tu właśnie występują tak znane rośliny jak dzwonek okrągłolistny, mikołajek nadmorski oraz żarnowiec miotlasty.

Na szlaku zamontowano mosty, poręcze i schody, które ułatwiają wędrówkę dnem jaru. Można także przysiąść i odpocząć na ławeczkach, których sporo umieszczono przy drodze przez wąwóz. Warto się tu wybrać, ponieważ na turystów oczekują tutaj wspaniałe krajobrazy i majestatyczne widoki. Rudnik wygląda najbardziej reprezentacyjnie pomiędzy majem a lipcem, kiedy to jego zbocza pokrywają krzaki żarnowca gęsto obsypane żółtym kwieciem. Cały rezerwat mieści się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Nieopodal wejścia do jaru wyznaczono parking oraz stanowiska do palenia ognisk. Zarówno goście, jak i mieszkańcy Chłapowa, przychodzą tu często, aby organizować sobie grille i pikniki oraz urządzać ogniska połączone z pieczeniem kiełbasy i kartofli.

Jeśli poszukuje się niewielkiej wsi nad Bałtykiem, która leży w pięknej okolicy o sporych walorach przyrodniczych, warto wybrać się tu na noclegi. Chłapowo, które niegdyś było tylko wioską rybacką, dziś przemienia się w kurort turystyczny, w którym na gości czeka cała infrastruktura wypoczynkowa. Podstawową atrakcję przyrodniczą stanowi tu malowniczy Wąwóz Chłapowski.